Što je muškarac bez brkova?

Da ne duljimo, za vas nestrpljive, hajdemo se prvo upoznati s pojmom MOVEMBER. Što je to? Kovanica riječi moustache (brk) i November (studeni) krenula je kao trademark malog pokreta u Australiji. Cilj pokreta bio je, kroz puštanje brkova, podizati svijest o muškom zdravlju i raku prostate te prikupljanje sredstava za programe prevencije i liječenja “muških” bolesti. Ove godine je naglasak na podizanju svijesti o mentalnim bolestima.
Hvalevrijedan pothvat, posebice kada znamo da se o tim problemima gotovo i ne govori u javnosti, a muškarci nisu baš ni skloni sami potezati teme poput pregleda urologa ili posjeta psihologu. Od svog začetka, Movember se proširio diljem svijeta i prerastao u najveću kampanju za podizanje svijesti o važnosti vođenja brige o zdravlju muškaraca. Pravila Movembera su jednostavna – muškarci započinju mjesec svježe obrijani i kroz cijeli mjesec puštaju brkove, a „suču“ brade. Uz to, od brkana se očekuje da svojim primjerom potiču svoje prijatelje i poznanike da se krenu brinuti za svoje zdravlje te da doniraju u svrhu Movembra. Brkani se popularno nazivaju Mo Bros, a njihove bolje polovice koje ih podržavaju, Mo Sistas.
Milijuni muškaraca danas obilježavaju Movember. Veliki dio muškaraca obilježio je Movember puštanjem brka, milijuni ljudi doniraju na račun fondacije, a primjerice 39% muškaraca koji su se pridružili kampanji je zbog ove akcije potražilo medicinsku pomoć, a mnogi su potaknuli druge da potraže pomoć. Ako mislite da akcija nije vrijedna i da su brkovi toliki modni promašaj da ih ništa ne može opravdati, sjetite se samo da je rak prostate najčešći oblik raka u muškaraca nakon raka kože te da će kod jednog od devet muškaraca biti dijagnosticiran rak prostate.
Povijest jednog brka
Zapravo, brka i brade, da budemo precizni. Uostalom, ovdje ne bismo smjeli diskriminirati brade. Ipak je studeni u SAD-u proglašen i nacionalnim mjesecom brada, kada se muškarce potiče da krenu uzgajati svoje brade kako bi se pripremili za hladnu zimu koja slijedi.
Od civilizacija Mezopotamije i Egipta do stare Grčke, Indije i Arapskih zemalja, brade su predstavljale iznimno važan dio života muškaraca. U Indiji se brada smatrala simbolom mudrosti i profinjenosti do te mjere da bi se kao kaznu za preljub muškarcima javno brijala. U staroj Grčkoj brada je bila simbol muškosti, a Spartanci su kažnjavali kukavičluk brijanjem dijelova brade. Te slične navade i vjerovanja zadržala su se do danas u arapskim zemljama. Primjerice, 2003. godine pomoćnik Sadama Husseina uvrijedio je premijera Kuwaita izjavivši kako “proklinje njegove brkove”. Uostalom, treba li uopće spominjati Sulejmana, njegove begove i paše i njihove brkove i brade kojima su ovih godina začarali hrvatske domaćice?
U zapadnome svijetu popularnost brada rasla je i opadala kroz povijest pa je tako u srednjem vijeku bila sinonim viteške hrabrosti i muškosti, da bi je u 18. stoljeću zamijenila obrijana lica. Popularnost brada vraća se tek sredinom dvadesetog stoljeća, a trendovi od tada fluktuiraju sve do danas. Ipak, niz važnih povijesnih figura obilježili su njihovi brkovi i brade.
Sve u svemu, čini se da su kroz povijest pa sve do danas, u tradiciji i popularnoj kulturi, brkovi i brade bili epitom muškosti. Ono oko čega se također možemo složiti jest da su se kroz povijest muškarcima s brkovima ili bradama pripisivali razni, uglavnom pozitivni epiteti, poput mudrosti, seksualne potentnosti, muževnosti i višeg socijalnog statusa. Iako se brade ponekad smatralo i znakom manjka higijene i profinjenosti, brade i brkovi univerzalni su pokazatelji ulaska u pubertet i prelaska iz djetinjstva u muškost.

Evolucija brka – iliti zbog čega žene nemaju brade
Barem ih većina žena nema. Ako i ima, nisu izražene kao kod muškaraca. Štoviše, razlika u dlakavosti, posebice u dlakama na licu, jedna je od prvih i najzamjetnijih spolnih razlika. Toliko je izražena da je, i kada bi se dogodilo da žena ima bradu, stvar bila dovoljno interesantna da bi si time osoba mogla priskrbiti radno mjesto u cirkusu. No, šalu na stranu. Ako je ovo toliko izražena spolna razlika, možemo li smatrati da postoje evolucijski razlozi takve podjele? Ukratko, odgovor je – da!
Brkovi su se teoretski mogli pojaviti tek nakon što su oblikovana prva kamena “reziva”, nekih 30 000 godina prije Krista. Ipak, ne možemo znati je li taj oblik modnog izričaja bio popularan u kameno doba. Ono što znamo jest da nas brade prate od samih začetaka naše vrste, a već je Darwin u svom seminalnom djelu “Podrijetlo čovjeka” govorio o mogućim razlozima postojanja brade. No, odgovor na to pitanje najvjerojatnije ne leži u procesu prirodne selekcije u najširem smislu. Brade, po svemu što sada znamo, nisu pomagale našim precima da prežive, već da se reproduciraju. Čini se da su brade produkt seksualne selekcije, to jest da su u nekom trenutku naše evolucijske povijesti naši bradati preci bili u prednosti kod pronalaska partnera u odnosu na njihove golobrade suvremenike; bilo zastrašivanjem konkurencije, ili uspješnijim privlačenjem partnerica. Time se brada pridružila velikom djelu ljudskih osobina, poput ženskih grudi, pubičnih dlaka, oblika i veličine penisa, ali i humora, muzikalnosti i donekle altruizma, koje su oblikovane procesom seksualne selekcije.
Što nam sve to, evolucijski gledano, brade nude?
Iako konsenzusa po ovom pitanju još uvijek nema, brade nam mogu osigurati evolucijsku prednost kroz niz načina. Prvenstveno, brade nam vizualno proširuju čeljust zbog čega se činimo dominantnijima, većima, opasnijima za naše suparnike (Thornhill i Gangestad 1993). Nešto poput grive u lavova. Brade uz to signaliziraju i seksualnu zrelost i starost – koja je u visokoj korelaciji sa socijalnim statusom u lovačko-sakupljačkim društvima. Brade su i potencijalni zdravstveni rizik, zbog nakupljanja prljavštine i parazita, a mogu nam i odmoći u borbi s drugim “mužjacima”, pa se na njih može gledati i kao na formu skupih signala. Logika iza evolucije skupih signala je vrlo jednostavna – ponekad se u vrsta razviju osobine koje odmažu preživljavanju, no pomažu kod reprodukcije jer ženkama ukazuju kako neka jedinka, usprkos tom groznom hendikepu, i dalje uspijeva preživjeti te je stoga zasigurno sposobna i dobar izbor. Sjetimo se pauna i njegova repa, koji je sve osim praktičan, kada govorimo o preživljavanju.

Brko, brkane, moj omiljeni krkane
Sve te teorije jako su zanimljive, no uskoro dolazimo do krajnjeg pitanja, a to je – jesu li brade, i njihovi vlasnici, seksualno privlačni ženama. I na to pitanje imamo odgovor. Neke studije, u kojima se žene pitalo smatraju li brade privlačnima (Feinman i Gill 1977) pokazale su da ih žene načelno ne smatraju sexy. S druge strane, kada su se u istraživanju koristile slike bradonja i ne-bradonja, bradonje su dosljedno procjenjivani seksualno privlačnijima (Hatfield i Sprecher 1986). Jedno zanimljivo istraživanje regrutiralo je nekolicinu muškaraca i tražilo od njih da obriju brade te da se fotografiraju svakih nekoliko dana kako bi se zabilježile različite duljine i stilovi brade. Ponovo se pokazalo kako su osobe procjenjivane atraktivnijima, maskulinijima, poduzetnijima, hrabrijima i kreativnijima kako se povećavala količina brade na licu (od obrijanog lica i brkova do kozje bradice i pune brade). Osobe s bradom također su procjenjivane u prosjeku dvije godine starijima (Pellegrini, 1973). Te iste godine Kenny i Fletcher (1973) pronalaze kako se bradate muškarce smatra entuzijastičnijima, iskrenijima, darežljivijima, ekstrovertiranijima, maskulinijima i snažnijima od obrijanih im sunarodnjaka. Da to nisu bile samo lude sedamdesete, pokazuju i istraživanja s kraja osamdesetih i ranih devedesetih u kojima se bradonje ponovo percipiraju kao maskulinije, agresivnije, dominantnije, atraktivnije, sposobnije i staloženije verzije muškaraca (Addison, 1989; Reed i Blunk, 1990).
Nedavni rad objavljen na ovu temu u Oxford Journal of Behavioral Psychology proveden na dvije drastično različite etničke skupine – Europljani iz Novog Zelanda i Polinežani sa Samoe – pokazuje kako bradati muškarci ostavljaju dojam višeg društvenog statusa, agresivnosti i dominantnosti, ali ne i atraktivnosti. Ovakav rezultat podupire ideju da su brade evoluirale, ne kao forma “uljepšavanja” za suprotni spol, već prije kao forma “zastrašivanja” suparnika istog spola. Drugim riječima, bradati muškarci dobiju poštovanje, ali ne i curu.
Što reći? Koju posluku porati? Kome?
Dakle, što je onda muškarcima za činiti? Puštati brk za Movember, svakako. Suosjećanje i brižnost su neke od karakteristika koje su univerzalno privlačne. No, što s tim brkovima i bradama ostatak godine? Čine li više štete nego koristi? Evo par savjeta što činiti ako tražite djevojku ili želite usrećiti svoju životnu partnericu. Naravno, ovo su generalne vodilje, koje pogađaju “većinu” ili prosjek. Vaša ljubav možda baš voli da ste cijelo vrijeme glatko obrijani ili “otkači” na vašu ZZ Top bradu. U svakom slučaju, ako možete, prvenstveno pratite što vam vaše bolje polovice govore
a) Brada je dobra, ali nemojte pretjerivati
U jednu ruku žene traže muškarce koji su snažni, zreli i dominantni, no također traže muškarce koji ih podržavaju, koji su brižni, vjerni i osjetljivi na njihove potrebe. Prevelika dominantnost i agresivnost može upućivati na partnera koji, iako privlačan, neće biti zainteresiran za pomaganje, a ujedno će biti skloniji nevjeri. Stoga, nije neočekivano da se muška lica koja kombiniraju zrele i dječje crte dosljedno procjenjuju kao najprivlačnija (Cunningham i sur., 1990). To bi se moglo prevesti u jedan vrlo univerzalan, jednostavan za održavanje, stil brade koji bi trebao polučiti nabolje rezultate – takozvani stubble iliti ” nisam se brijao 2-3 dana” look. Takav stil signalizira potencijal da izraste brada te da je vlasnik zreo, ali ne sakriva neke mladenačke crte. Također, tu treba ponovo biti oprezan i prilagoditi stil vlastitome licu. Imate li izrazito maskulino lice i “švarcnegerovsku” čeljust, obrijana brada možda nije loša ideja. S druge strane, izrazito feminino i izduženo lice može podnijeti i jaču bradu.
b) Tražite li dugu ili kratku vezu?
Većina studija pokazuje kako, kada su u pitanju kratkotrajni seksualni odnosi, žene preferiraju izrazito maskulina lica (npr. Little, Jones, Penton-Voak, Burt i Perrett, 2002), dok se kod dugoročnih partnera preferiraju manje maskuline karateristike (npr. Waynforth, Delwadia i Camm, 2005). Stoga, ako u svom bradatom promiskuitetnom bančevanju naletite na djevojku vaših snova, skratite bradu i nadajte se da će vas početi gledati kao nešto više od samo izrazito muževnog i dominantnog komada mesa.
c) Obraćajte pozornost na ovulatorni ciklus vaše djevojke
Čekaj, što? Eh, pa ovako. Ženske preferencije muških lica variraju kroz njihov ovulatorni to jest menstrualni ciklus. I dok procjene privlačnosti uglavnom koreliraju s maskulinosti lica (npr. Cunningham, Barbee i Pike, 1990; Neave, Laing, Fink i Manning, 2003, Johnson, Hagel, Franklin, Fink i Grammer, 2001; Keating, 1985) i karakteristikama poput široke čeljusti, itd., te preferencije se mijenjaju kroz ženski menstrualni ciklus. Žene će u vrhuncu plodnosti (koja se otprilike podudara s ovulacijom) preferirati maskulinija lica, dok u vrijeme menstruacije žene pokazuju veći afinitet prema babyface-u (Penton-Voak i Perrett, 2000; Penton-Voak i sur., 1999.; (Gangestad, Garver-Apgar, Simpson i Cousins, 2007).
I kako se s time nositi?
Jednostavno, ako vam to posao i vaša brada dopuštaju, obrijte se kada vam djevojka dobije menstruaciju, i pustite se da se „pomuževnite“ do ovulacije. Sve navedeno, naravno, ne vrijedi ako djevojka pije kontracepcijske pilule.
Eto, i to bi bilo to od savjeta kako bradom poboljšati ljubavni život vas i vaših partnerica.
I još jedna zanimljiva stvar za kraj. Analizom mode brkova i brada kroz povijest pokazalo se kako su brade i brkovi postajali popularni i kada je omjer žena i muškaraca u populaciji bio naklonjen ženama, to jest bilo je više slobodnih muškaraca nego žena. To je povećavalo nadmetanje za partnerice kod muškaraca i čini se da su muški prirodno posegnuli za svojim najjačim oružjem – bradom
U to ime, u ime Movembra i svih bradatih muškaraca, svim muškarcima želim poručiti da budu muškarci, da brinu za svoje zdravlje i da puštaju brade i brkove, a svim single ženama bih htio predložiti da barem jednom poslušaju prijedlog grupe the Beards. Brk s vama!

Autor: Igor Mikloušić
Preuzeto s psiholoski-prostor.org
Autori Psihološkog prostora koji preporučuju članak: doc. dr. sc. Domagoj Švegar, Neva Ljuština, mag. psych., Hana Mehonjić, mag. psych., Danijel Turkan, mag. psych., Matea Jukić, mag. psych., Sandra Zgodić, univ. bacc. psych., Sandra Matošina Borbaš, univ. spec. prof. psych., Matia Torbarina, mag. psych., Maja Batorek, univ. bacc. psych.